Dřevěné dechové nástroje

drevene dechove oddeleniCharakteristika oddělení dřevěných dech. nástrojů

Naše škola má široký sortiment dechových nástrojů, které jsou rozděleny na dřevěné a žesťové. Dřevěné nástroje jsou zastoupeny zobcovou flétnou, příčnou flétnou, klarinetem, saxofonem, fagotem a hobojem. Zobcová flétna má asi nejširší zastoupení, u některých učitelů je nástrojem přípravným a žáci ve čtvrtém ročníku přechází na „větší nástroje“.
Zobcová flétna jako sólový nástroj má bohatý historický vývoj od renesance až po vrcholné baroko. V II. polovině 20. století stoupla její obliba (především v Holandsku) a soudobí skladatelé začali pro ni psát velmi zajímavé a inspirativní skladby. Žák během sedmi let I.cyklu a čtyř let II. cyklu může projít tímto velmi dobrodružným světem hudební imaginace. Učí se na sopránovou a altovou flétnu, pokročilejší žáci pak na tenorovou a basovou flétnu. Své zkušenosti bohatě využijí v komorní hře s cembalem, klavírem a flétnových souborech.
Příčná flétna se učí od čtvrtého ročníku I.cyklu. Má širokou škálu hudební literatury od baroka po „žhavou“ současnost. Žáci vedle komorní hry se mohou na tento nástroj realizovat ve školním symfonickém orchestru nebo jazzovém big bandu. Klarinet se učí podobně jako př. flétna od čtvrtého ročníku I. cyklu. Je využíván jak v komorní hře tak symfonickém orchestru. Saxofon je možné u nás studovat v pozdějších ročnících se zaměřením na altový a tenorový nástroj. Žák se může věnovat klasickému hraní tzv. „vyššího populáru“, nebo čistě jazzovému hraní zaměřenému především na jazzovou improvizaci. Své schopnosti pak využije v komorní hře, ale především ve školním big bandu, nebo jiném školním jazzovém souboru. Fagot vyžaduje dobré fyzické dispozice, proto se začíná učit až v prvním ročníku II. cyklu. Pro tento nástroj je otevřena celá řada možností od sólové a komorní hry až po hraní v orchestru.
Hoboj se učí od čtvrtého ročníku I. cyklu. Má nádherný barevný tón, který vynikne především v komorní a orchestrální hře. Jeho využití je především v klasické hudbě. Vedle učení na nástroj žáci týdně dochází na hudební nauku, kde se seznamují s hudební teorií, kterou na nástroji využijí v praxi.

Oddělení dřevěných dechových nástrojů kontakty:

Žáci všech těchto pedagogů se pravidelně zúčastňují nejen soutěží základních uměleckých škol.

Vedoucí oddělení: Petr Čamek (zobcová flétna, příčná flétna)

Dušana Čamková (zobcová flétna, příčná flétna)

Jarmila Štruncová (zobcová flétna, příčná flétna, klavír)
Kontakt: Tel.: 353 447 027, 737 882 776, e-mail: struncovaj@seznamTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Bohumila Trachtová (zobcová flétna, klarinet, saxofon)

Leopold Kocián (zobc.flétna, klarinet, saxofon)

Milan Krajíc (saxofon, školní bigband)

Martin Petr (zobcová flétna, hoboj)