Bigband Šmeralka

Big Band Smeralka 2023

Bigband Šmeralka

S nápadem vzniku školního jazzového Big Bandu přišel v létě 2003 známý karlovarský jazzman a pořadatel jazzového dění v Karlových Varech Milan Krajíc, který již 20 let s úspěchem vyučuje saxofony v ZŠ a ZUŠ Karlovy Vary a který zde za tuto dobu vychoval velmi nadějné jazzové muzikanty. Při vzniku velkého orchestru se dohodl s dalšími pedagogy školy Milanem Krajícem mladším, a Janem Vaculou na společné práci s tímto bandem.

Značný věkový rozptyl členů od 10 do 18 let dává příležitost mladším hráčům naučit se kolektivní přesné souhře a pokročilejším
pak i uplatnit svou individualitu v jazzových sólech.

Repertoár Big Bandu tvoří jednak klasický swingový repertoár, ale zároveň skýtá některá původní aranžmá Milana Krajíce
– cover verze autorů a interpretů soudobé populární hudby ( např. Amy Winehouse, Michael Jackson, Stevie Wonder, Prince atd.).

Z velkého počtu veřejných vystoupeni stojí za zmínku několikanásobné absolutní vítězství v krajské soutěži souborů základních uměleckých škol a následný postup do ústředního kola soutěže v Litvínově. Tam v červnu 07 skončil Big Band mezi nejvyspělejšími kapelami z celé republiky na třetím místě. Následovalo úspěšné zahraniční turné po Německu a Švédsku. v roce 2017 na celostátní soutěži ZUŠ v Litvínově získal titul nejlepší Big Band v ČR do 16 let průměrného stáří studentů.

Atraktivnost kapely ještě zvyšuje spoluúčinkování mladých talentovaných zpěváku z líhně vynikající jazzové zpěvačky Petry Brabencové.

Big Band Šmeralka se hlásí hlavně k moderní jazzové éře se současnou funky – soulovou rytmikou a jazzovým stylům konce století.

Tags: